okna

Na co zwrócić uwagę planując budowę domu

W ostatnich latach rynek nieruchomości w Polsce znacznie zwiększył się. Trend ten związany jest bezpośrednio z podwyższeniem  poziomu życia wielu  Polaków.  Budowa własnego domu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, którego nie da się zrealizować w tydzień. Niektóre osoby decydują się na zakup domu z rynku pierwotnego bezpośrednio od deweloperów. Nie jest to jednak najtańsza opcja, ze względu na marże narzucane przez inwestorów. O wiele tańsze wydaje się prowadzenie budowy na własną rękę. Koszt inwestycji uzależniony jest od szeregu czynników takich jak lokalizacja, wielkość budynku czy  jakości wykorzystywanych materiałów.

Jak przygotować się do budowy domu

Zakup działki to najważniejszy etap, ponieważ determinuje przyszłe miejsce zamieszkania. Podczas zakupu działki należy zwrócić uwagę czy posiada ona status budowlanej. Najlepiej wybrać się osobiście do miejscowego urzędu gminy, aby obejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i zaczerpnąć wszelkich dodatkowych informacji które mogą zainteresować potencjalnego nabywcę. Przy wyborze działki warto zwrócić uwagę czy jest ona uzbrojona co znacznie zmniejsza  koszty dodatkowe koszty budowy domu.

dom

Projekt – domy

Kolejnym etapem  powinno być zakupienie projektu domu lub skorzystanie z usług architekta, który zaprojektuje dom zgodnie z sugestiami przyszłego właściciela. Koszty poniesione przez nabywcę projektu różnią się w zależności od wielkości zmian wprowadzonych  na wniosek nabywcy. Średni koszt projektu domu o wielkości 120 metrów kwadratowych to około 2500 złotych. Bardzo ważne jest sporządzenie szczegółowego harmonogramu i kosztorysu, które zapewnią brak okresów przestoju w budowie domu.

domy

Kiedy rozpocząć budowę

Posiadając projekt wymarzonego domu, można przystąpić do rozpoczęcia budowy. Wiosna jest najlepszą porą roku do rozpoczęcia prac budowlanych. Średni czas trwania budowy domu od wylania fundamentów do stanu surowego zamkniętego to około 8 miesięcy. Dobry harmonogram pozwoli na zakończenie prac na zewnątrz, kiedy pogoda będzie mniej sprzyjająca i rozpoczęcie czynności wewnątrz budynku.