grzejnik

Jak zadbać o szafy sterownicze?

Każdy, kto kiedykolwiek pracował przy elektryce lub elektronice wie, że ten sprzęt jest dosyć wrażliwy, jeśli chodzi o zmiany pogodowe, a nawet temperaturowe. Niezabezpieczone odpowiednio części mogą łatwo ulec awarii, a ta, w zależności od wywołanych problemów, potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych, jeśli weźmiemy pod uwagę awarię szafy sterowniczej i spowodowany tym zastój pracy w danym budynku. By się od podobnych problemów ustrzec, warto zainwestować w odpowiednie usprawnienia to szaf.

Grzałki do szaf sterowniczych

Bezpieczeństwo kabli podłączonych w szafach sterowniczych jest bardzo ważne, jeśli chcemy utrzymać sprawność systemów elektrycznych w dodanym budynku. Dlatego owe szafy zwykle stawia się w pomieszczeniach chłodniejszych, dobrze wentylowanych, aby nie narazić okablowania na przegrzanie się, co może spowodować topienie się pobliskich podzespołów. Niestety, umieszczanie szaf pod ziemią bardzo często sprawia, że są wystawiane na ryzyko pojawienia się wilgoci, z którą klimatyzacja czy inne wywietrzniki nie zawsze sobie radzą.

Woda w postaci rosy zbierającej się na kablach, gdy dostanie się w nieodpowiednie miejsce, potrafi wyrządzić równie dużo, a może jeszcze więcej szkód, co za wysoka temperatura. Dlatego, by się przed tym chronić, warto zainwestować w grzałki do szaf sterowniczych. Montowane wewnątrz szafy, zadbają o odpowiednie ciepło kabli, a co najważniejsze – zlikwidują problem z możliwym pojawieniem się wilgoci. W ten sposób ustrzegą nas przed wydatkami (czasem naprawdę sporymi) związanymi z awarią.

termomentr

Cechy grzałek

Grzałki do szaf zbudowane są w taki sposób, by jak najlepiej odprowadzać ciepło i posiadają wbudowany wentylator, który będzie ochładzał temperaturę, jeśli ta okaże się za wysoka. Pożądaną temperaturę dla danej szafy ustawimy na termostacie grzałki, który później samodzielnie będzie kontrolował jej działanie. Poza tym jest na tyle kompaktowa, że nie będzie zajmowała wiele miejsca, a różne, dostępne na rynku modele, pozwalają dobrać odpowiedni wariant do naszych indywidualnych potrzeb.