budda

Modelarstwo figurkowe – nietypowe i rzadko spotykane, ale mające swoich zwolenników

Figura modelowa to model w skali przedstawiający człowieka, potwora lub inne stworzenie. Tak dokładnie brzmi jej definicja. Postacie ludzkie mogą być albo kimś ogólnie określonym, tu np. pilot RAF podczas II wojny światowej, postacią historyczną, tu na przykład król Władysław Jagiełło albo postacią fikcyjną, np. Spiderman. Tak charakteryzuje się modelarstwo figurkowe.

Figurki kolekcjonerskie

Figurki modelarskie są sprzedawane zarówno jako zestawy dla entuzjastów do konstruowania i malowania, jak i jako gotowe, pomalowane figurki kolekcjonerskie. Zestawy modelowe mogą być wykonane z tworzywa sztucznego (zazwyczaj polistyrenu), żywicy poliuretanowej lub metalu (w tym białego metalu). Przedmioty kolekcjonerskie są zwykle wykonane z plastiku, porcelany lub brązu, choć to ostatnie zdecydowanie najrzadziej.

Warto dodać, że tego rodzaju figurki są produkowane w różnych rozmiarach. Są większe rozmiary np. powyżej 30 cm, które często są produkowane z podobizną postaci filmowych z najnowszych serii, jak na przykład Księżniczka Leia z sagi Gwiezdnych wojen. Warto także zauważyć, że takie duże plastikowe figurki wojskowe są tworzone przez niektóre firmy modelarskie jako linia boczna wojska. Sklep modelarski online jest miejscem, gdzie można zakupić modele figurkowe.

lalka

„otaku fandom”

Z figurkami i modelarstwem na nich opartym wiąże się pewne zjawisko społeczne w Japonii. Gromadzenie figurek modelarskich na podstawie postaci fikcyjnych takich jak Hello Kitty, a także postaci pojawiających się w seriach anime, filmach science fiction czy fantasy oraz grach wideo jest główną częścią tzw. otaku fandom. Niektórzy hobbyści koncentrują się szczególnie na pewnym rodzaju figurek, takich jak zestawy garażowe, zabawki w kapsułkach lub statuetki bishōjo z PCV. Takie postacie były wyraźnie widoczne w pracach współczesnego artysty Takashiego Murakamiego. Za pośrednictwem swojej firmy Kaikai Kiki wyprodukował kilka limitowanych zabawek dla projektantów, które mają być sprzedawane w sklepach zorientowanych na otaku.

Modelarstwo figurkowe może mieć różne oblicza i jest równie popularne wśród młodych odbiorców, jak i starszych czy wręcz dorosłych kolekcjonerów.