Właściwości i zastosowanie butelek pet

Mimo ciągłych protestów ekologów, ciężko wyobrazić sobie współczesny świat bez wszechobecnego plastiku. Mniej lub bardziej świadomie używamy go każdego dnia. Przechowujemy w nim żywność, nosimy zakupy i używamy wykonanych z niego przedmiotów. Jednym z najpopularniejszych są butelki pet, w których można kupić najzwyklejszą wodę i różnego rodzaju napoje kolorowe. Poniżej przedstawiamy ich właściwości oraz zastosowanie i sposoby na recykling.

Właściwości butelek pet

Tworzywo pet charakteryzuje się unikalnymi właściwościami fizycznymi. Dlatego też, wykonane z niego butelki są bardzo sztywne i twarde. Jednocześnie pozostają odporne na działanie substancji chemicznych. Ich główną zaletą jest duża udarność, która jest utrzymywana na stabilnym poziomie przy różnych temperaturach. Ponadto, tworzywo to łatwo poddaje się obróbce. To z kolei powoduje, że butelki pet mogą długo zachować swój kształt oraz są odporne na korozję i czynniki atmosferyczne. Ich dodatkową zaletą jest znikoma chłonność wody.

Zastosowanie butelek pet

Butelki pet  (Butelki PET) są odporne na działanie takich czynników jak tłuszcze, alkohole oraz opary, dzięki czemu świetnie nadają się do przechowywania kosmetyków, chemii gospodarczej oraz różnego rodzaju lakierów. Nie zawierają szkodliwych substancji, przez co są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Ciągle rozwijająca się technologia pozwala na udoskonalanie tego typu opakowań. Dzięki nim można na przykład wzbogacić czyste tworzywo, co z kolei pozwala na tworzenie butelek o różnych właściwościach. Zastosowane rozwiązanie pozwalają na znaczne rozszerzenie możliwości wykorzystania produktu.

Recykling butelek pet

Butelki pet mogą być poddane recyklingowi. Pierwszym krokiem jest ich posegregowanie oraz oczyszczenie. Następnie wprowadzany jest proces recyklingu chemicznego lub mechanicznego. Mechaniczny polega na rozdrabnianiu całego materiału i pozyskiwaniu z niego surowca nadającego się do ponownego wykorzystania. W przypadku drugiego rodzaju, tworzywo rozkłada się pod wpływem reakcji chemicznej lub wysokiej temperatury. Uzyskana w ten sposób substancja chemiczna może być wykorzystana do produkcji nowych tworzyw bądź surowców. 

https://profilgroup.com/