lights

Polskie miasta pięknieją

Przemierzając nasz kraj nie da się nie zauważyć, że coraz więcej pracy poświęca się infrastrukturze. Oczywiście na zachodzie było tak już dużo wcześniej, i jak zwykle jesteśmy w tyle, jednakże należy docenić, że coś się w tej kwestii dzieje, i dążymy do przodu a nie się cofamy. I tak nie jesteśmy krajem, w którym nic się nie robi.

Przede wszystkim ładniejsze chodniki

pavement
Polska podąża za zachodem, i choć nie zawsze to wychodzi na dobre, akurat w kwestii wyglądu miejscowości jest to dobry trend. Przede wszystkim nie da się nie zauważyć jak polepszyła się jakość chodników. Chociaż w wielu miejscach nadal można się potknąć o nierówno położone płyty chodnikowe, to już coraz częściej są one zastępowane kostką brukową. Chodniki wykonane z płyt chodnikowych są równe, dużo bardziej estetyczne. Różne kolory umożliwiają stworzenie wzorów odpowiednich do otoczenia, w którym kostka jest położona. Dodatkowo pozwalają oddzielić pewne obszary od siebie, bez konieczności malowania linii, które i tak po jakimś czasie blakną, i trzeba je malować ponownie. Można to zaobserwować na parkingach wyłożonych kostką brukową, gdzie na tle siwej kostki są np. paski ułożone z czerwonej, która oddziela od siebie miejsca postojowe. Ponadto wybór kostki brukowej idealnie pasującej do danego miejsca pozwala na wykonanie różnych kształtów chodnika dużo łatwiej niż to było w przypadku płyt chodnikowych.

Stawiamy na wygląd budynków

Wiele polskich miast charakteryzuje się budowlami powstałymi w czasach komunizmu, gdzie nie przywiązywano szczególnej uwagi do ich wyglądu. Miały być proste, tanie i funkcjonalne. Owszem budowano także ciekawe pod względem architektonicznym budowle, jednakże nie było ich wiele, a i nie zawsze wzbudzały zachwyt. Aby zmienić wygląd tak powstałych miast trzeba by wyburzyć to wszystko i stawiać nowe budynki. A na to trzeba zarówno pieniędzy jak i czasu. Ponieważ na nadmiar jednego jak i drugiego nie narzekamy, robi się wszystko co jest możliwe aby unowocześnić Polskie miasta. Elewacje budynków są malowane według projektów różnych architektów tak żeby przypominały nowoczesne budowle. Tam gdzie jest to możliwe, wyburza się stare budynki i buduje całkowicie nowe, a jeśli nie ma takiej możliwości to chociaż rozbudowuje już te istniejące nadając im całkowicie nowy charakter.
night

Dużo zieleni i kontaktu z przyrodą

Ważnym elementem, który zmienia się na lepsze jest ilość miejsc zielonych w polskich miejscowościach. Na nowych osiedlach dba się o to aby pięknie zdobiła je starannie dobrana roślinność. Powstaje więcej parków, skwerów, miejsc odpoczynku na łonie natury. Dzieci mają do dyspozycji coraz więcej ciekawych placów zabaw. Bardzo dużo buduje się budynków w centrach miast i dlatego ważne jest aby nie zapomnieć o zieleni. Żyjący w biegu mieszkańcy są spragnieni natury, chwili spokoju na świeżym powietrzu. I chociaż ciężko mówić o świeżym powietrzu w środku dużego miasta, to na pewno czas spędzony na ławeczce z widokiem na staw, po którym pływają kaczki i łabędzie przyniesie ukojenie dla duszy.