obraz-w-salonie

Elementy wystroju wnętrza

Na wystrój wnętrza składa się wiele elementów, które nie mogą być rozpatrywane osobno. Wnętrze stanowi całość, musi istnieć jakiś spajający je element, jakaś koncepcja, która trzyma je w ryzach. Jeśli jej nie ma – mamy do czynienia z chaosem, który sprawia, że w pomieszczeniu trudno wytrzymać, przynajmniej komuś, kto ma dobrze rozwinięty zmysł estetyczny. W niniejszym artykule omówimy kilka spośród najważniejszych elementów wystroju wnętrza.

Wnętrze zaczyna się od koloru lub deseniu ściany. Możemy ją albo pomalować, albo pokryć tapetą, ewentualnie pójść na kompromis i pomalowaną ścianą ozdobić naklejką ścienną. Kolor ścian lub tapet jest czynnikiem, do którego będziemy dobierać wszystkie pozostałe elementy, dlatego stawiajmy na kolory, pośród których dobrze się czujemy i które po prostu nam się podobają. Doświadczenie pokazuje, że barwy bardzo intensywne, wyraziste nie najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy lub wypoczynku. Intensywna czerwień czy róż może rozpraszać lokatora. W takich miejscach lepiej sięgnąć po kolory pastelowe, a jeśli już mają być mocno nasycone, to niech będą neutralne.

Gdy wiemy już, jak będzie wyglądać ściana, zastanówmy się nad podłogą. Sufit najlepiej będzie pozostawić biały, to rozwiązanie sprawdzone i nie ma sensu na tym polu eksperymentować. Podłoga może być drewniana, albo pokryta wykładziną. W przypadku wykładziny będziemy mięli do dyspozycji ogromną ilość wzorów, które również powinny być dopasowane do ścian. Podłoga powinna z nimi nieco kontrastować. Do ciemnych ścian najlepsza będzie jasna podłoga i odwrotnie.

Kolejna sprawa to listwy przypodłogowe jak tutaj i stolarka okienna. Warto dopasować do siebie te elementy, przynajmniej kolorystycznie. Obecnie mamy np. do czynienia z prawdziwym renesansem drewnianych okien. Jeśli stawiamy na drewniane okna – sięgnijmy również po drewniane listwy przypodłogowe (lub przynajmniej po stylizowane na drewniane). Listwa przypodłogowa w odróżnieniu od okna kosztuje niewiele, dlatego najpierw wybierzmy okna a dopiero potem listwę.

Teraz czas na meble. Jeśli urządzamy wnętrze w stylu retro, dopasujmy je do okien i listwy przypodłogowej, jeśli ma to być styl nowoczesny, to możemy nieco poszaleć i wcielić w życie najróżniejsze, nawet najbardziej niecodzienne pomysły. Meble można dobierać zarówno stosując zasadę spójności, jak i na zasadzie kontrastu. Obecnie np. wiele osób decyduje się na zestawianie ze sobą czerni i bieli – wnętrze, które wykorzystuje taki kontrast jest co prawda dość zimne, ale za to efektowne i intrygujące. Takich nietypowych eksperymentów raczej nie zaleca się do pomieszczeń mieszkalnych, za to świetnie sprawdzają się w restauracjach i klubach.

Jeśli mamy już pomalowane ściany, zamontowane okna, meble i listwy przypodłogowe, pozostają nam dodatki – pościele, narzuty, zasłony, dywany, obrazy do salonu, ozdoby. Możemy dobierać je po kolei w ten sposób, że od czasu do czasu wybieramy się do marketu i gdy coś nam wpadnie w oko – kupujemy. Przy profesjonalnych aranżacjach dodatki mają kluczowe znaczenie, przy amatorskich – mogą być dobierane do indywidualnego gustu.

Dobieranie elementów wystroju wnętrza może być fantastyczną zabawą, w końcu prawie każdy czerpie satysfakcję z przekształcania otaczającej go przestrzeni. Aby ładnie urządzić pomieszczenie nie trzeba mieć dyplomu, wystarczy odrobina zaangażowania i pomysłowości.