sciana

Plakat zamiast obrazu, czyli o nowym trendzie dekoracji ściennych

Pompatyczne obrazy z wolna odchodzą do lamusa. Ściany naszych salonów oraz sypialni coraz częściej zaczynają pokrywać intrygujące grafiki oraz zdjęcia. Nie brakuje także tapet, które przeżywają swoisty renesans. Co ciekawe popularnym rozwiązaniem jest również stosowanie plakatów w formie ozdób ściennych. W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na tym rozwiązaniu odpowiadając przy okazji na pytanie dotyczące przyczyn powolnego wypierania klasycznych obrazów.

Dlaczego obrazy umierają?

Choć dotychczas obrazy znajdujące się na ścianach – drzewiej oryginalne, potem częściej repliki świadczyły o prestiżu oraz ekskluzywności mieszkańców danego domu, to dziś stają się przebrzmiałym rodzajem ozdoby, która zbiera kurz. O obrazy odchodzące w zapomnienie zapytaliśmy koneserkę sztuki i aranżerkę wnętrz – Janinę Kłopocką. Oto jej wypowiedź :

„Obrazy wiszą we wnętrzach od setek lat. Współczesna zmiana pokoleniowa odchodzi od obrazów klasycznych i stawia na szeroko pojęte rozwiązania graficzne. Myślę, że za ten trend odpowiedzialna jest technologia. Pęd technologiczny, automatyzacja, cyfryzacja i świat wirtualny sprawia, że pierwiastek ludzki – innymi słowy talent traci na wartości. Możliwości systemów komputerowych są dziś ogromne. Efekty widzimy na ścianach…”

Inną przyczyną wymierania mody na obrazy może być również rewolucyjna zmiana stylizacji wnętrz. Style takie jak anglosaski, retro, vintage, rustykalny, czy klasyczny odchodzą w zapomnienie – ich miejsce zajmuje modernizm oraz minimalizm. Doskonałym przykładem są współczesne style – abstrakcyjny, alternatywny, awangardowy, loftowy czy wszechobecny skandynawski. Nie sposób nie zauważyć, iż nowoczesne style zdecydowanie wolą rozwiązania graficzne, a jednym z nich są oczywiście plakaty.

Walory stosowania plakatów

Zawieszenie plakatu na salonowej czy sypialnianej ścianie jest wprowadzeniem gości do świata naszych pasji oraz zainteresowań. Tego rodzaju plakaty podkreślają indywidualizm i nadają wnętrzom niepowtarzalności. Ich wykonanie jest zdecydowanie tańsze, niż namalowanie wysokiej klasy obrazy, a cena jak wiemy stanowi jedno z kluczowych kryteriów. Walorem stosowania plakatów jest także kreowanie kontrastu – krzykliwy i wyrazisty plakat nada minimalistycznemu wnętrzu wyrazu, zaś styl awangardowy może być skutecznie złagodzony przez daną grafikę.

Pośród najczęściej wybieranych motywów plakatowych we współczesnych wnętrzach warto wyróżnić motyw industrialny, motywy romantyczne oraz plakaty teatralne, czy kinowe. Duży wybór plakatów dostępny na artpasaz.pl. Aranżerzy coraz częściej stosują także motywy roślinne, które świetnie sprawdzą się w przypadku kuchni, bądź łazienki. We wnętrzach alternatywnych królują z kolei plakaty prezentujące cytaty. Na koniec warto podkreślić, iż rolą stosowania plakatu jest dekoracyjne dopełnienie wnętrza, a nie jego zdominowanie.